תדמית ותדמית אישית

תחום התדמית והתדמית האישית מסקרן כשלעצמו ומאתגר בבואנו לחוות דעה או לשפוט לחיוב או לשלילה אנשים, מוצרים, חברות, ארגונים וסיטואציות. המודעות לתדמית חשובה מאוד כי היא ניתנת לשליטה ולעיצוב ויש לה השפעה רחבת טווח על מכלול פרמטרים, להם השלכות על רבדים רבים במציאות חיינו.

מודעות וחוסר מודעות לתדמית

חוסר מודעות לנושא ה'תדמית' מסב נזק ולעומת זאת מודעות גבוהה יכולה לעצב מחדש התייחסות, הלך רוח, אג'נדות ודעות לכיוונים חיוביים.תחום התדמית מתפרש לרוחב הרבה תחומי השפעה ובמיוחד בעידן הקדמה והאינטרנט המשנים מציאות במהרה, יש חשיבות ומקום לתחום שהולך ותופס חלק נכבד בתפישות עולם ובעיצוב דעות ומציאות בחיינו.

תדמית בעידן הדיגיטלי

עיצוב תדמית בעידן הדיגיטלי יתפוס יותר ויותר מקום בחיינו. פוליטיקאים למשל, תפסו בזמן את חשיבות התדמית ולאט לאט נראה יותר ויותר איך הם רותמים את הכלי הזה בהדרגה יותר ויותר למינוף האג'נדות הפוליטיות שלהם אותם הם בוחרים לקדם ובדרך זו להשפיע על כלל בוחריהם, על הלך הרוח הציבורי ועל התודעה של כל אחד ואחת מאתנו. זה כמובן לחיוב אבל אם לא עושים בכלי הזה שימוש מושכל ונכון זה יכול להיות גם לשלילה עבור כלל הציבור החופשי.

תדמית- תדמית במובן הרחב והכללי של המילה.

תדמית

שיקוף או 'דימוי צרוב' הנתפס בעיני מתבונן ביחס לאובייקט אחר. זה יכול להיות אדם אחר, מוצר, ארגון, גוף, מוסד, חברה ועוד…אותה 'תמונה צרובה' כפי שהיא נתפסת באינסטינקט הראשוני אצל מתבונן ושהועברה אליו דרך חושים וויזואליים ותחושתיים שקלטו מסרים גלויים וסמויים אשר יצרו את אותה 'תמונה צרובה' שתגרום לו/ה לחוות דעה חיובית או שלילית ביחס לאותו אחר.

ועל כך נאמר:

"אין הזדמנות שנייה לרושם ראשוני!"

גורלנו במפגש נקבע כבר ב60 שניות הראשונות עוד בטרם הוצאנו בת קול מפינו!

תדמית אישית

אותה הכרה גבוהה של מי אני במהות הווייתי, מה אני משדר לעולם ואיך אני נתפס בעיני האחר המתבונן בי. תדמית אישית נכונה מגיעה ממקום של מודעות אישית. הבלטת נקודות חוזק והיכולת לדעת לטשטש נקודות תורפה וחולשה.

תדמית לעולם נמצאת בשליטה.

שלושת אבני היסוד ליצירת תדמית אישית נכונה חיובית

  • התנהגות
  • תקשורת
  • הופעה חיצונית

באפשרותנו לשלוט על תדמית ולבנות תדמית אישית כזו המעבירה מסר בצורה נכונה לאחר העומד מולנו. תדמית נכונה וחיובית פותחת דלתות, מהווה קרש קפיצה נפלא לחיים הישגיים ולהתנהלות אישית, עסקית וחברתית מחייבים, אחראיים וטובים יותר, ממנפת ויכולה לשמש מקפצה לשגשוג והצלחה.

תדמית ומראה חיצוני על פי מחקרים:

מחקרים יודעים להצביע על כך ש 55% מתדמיתו של אדם  נקבעת כבר בשניות הראשונות על פי מסרים סמויים שהם בלתי מילוליים, שפת גוף וסגנון לבוש.

38% על פי דרך וצורות ביטוי וסגנונות תקשורת.

ורק 7% על פי מהות התוכן המילולי עצמו.

קרי, מה שזה אומר:

שזה לא רק ה'מה' אנחנו אומרים אלא יותר ה'איך' אנחנו דואגים להעביר את המסרים.

הקשר בין מראה חיצוני וסגנון לבוש לתדמית אישית

'מראה חיצוני

נדבך חשוב בעל משקל סגולי גדול כחלק מתדמית אישית. לא ניתן לעשות הפרדה ביניהם! תדמית מוקפדת חייבת לכבד את עצמי ואת הסביבה. איך אנחנו נראים בעיני המשפחה, ילדים, זוגיות, עבודה, חברים ועוד…

הופעה חיצונית מוקפדת תעביר מסרים חיוביים אותם נרצה להעביר על עצמנו בצורה נכונה. כדי ליצור רושם חיובי נכון עלינו להגיע ממקום של ערך עצמי גבוה ואהבה עצמית, לטפח דימוי גוף חיובי בעיני עצמינו, עם ביטחון, דימוי עצמי גבוה ולהרגיש טוב עם עצמנו.

מקום חיובי עם עצמינו יהפוך גם את ה'דימוי' שלנו כלפי הסובבים לכזה שהוא אמין ואותנטי. עקביות בטיפוח תדמית נכונה חיובית ובטוחה מעבירים מסר של אמינות ואכפתיות.

תדמית אישית בנויה משני רבדים: גלוי וסמוי

תדמית אישית נכונה שתוצג ברובד הגלוי והסמוי היא זו שתקבע בהמשך איך האחר יתייחס אלינו.

רובד גלוי

ברובד הגלוי מועבר תוכן מילולי על ידי הצגת 'רזומה יבש' על עצמנו.

הפתעה!

מה שייקלט בצד השני זה לא האינפורמציה שנעביר אלא אותה 'הוויה אמיתית' שלנו חסרונותינו, או איכויותינו מעבר לאותה אינפורמציה יבשה שהצגנו.

רובד סמוי

הרובד הלא מודע- רובד בו מועברים מסרים באמצעות שפת גוף, טון דיבור, אינטונציית קול, צורת התנהגות, מראה חיצוני וסגנון לבוש. הצד השני יעשה 'עיבוד נתונים' מהיר למסרים הסמויים וכך תיתפס התדמית האישית שלנו בעיני האחר.

הבשורה הטובה- תדמית לעולם בשליטה!

ניתן לשלוט על תדמית ולא להפך… קיימים כלים ו'טיפים טריקים' המאפשרים לשלוט על תדמית אישית.

הכל מתחיל ב'מודעות'

טיפוח מודעות עצמית לתדמית אישית בדגש על חיזוק וטיפוח האני בשילוב התאמת לבוש מתאים, כזה שמסונכרן ובא בהלימה עם פרופורציות גוף וסגנון אישי שמשקף את מי שאנחנו קרי את 'הפרסונה' שלנו ואת מי ומה שאנחנו מייצגים. בעזרת כלים מתאימים ו'טיפיםטריקים' קטנים ניתן לשלוט על תדמית אישית.

כלים פשוטים שמלמדים איך לטפח ואיך לבנות דימוי עצמי גבוה, כזה שמעביר מסר אותנטי המשדר ביטחון עצמי, עוצמה והצלחה אבל בעיקר כזה המשקף את מי שאני באמת. טיפים פשוטים שמאפשרים לפתח סגנון אישי עם אמירה אישית כזו שתבדל אותנו מאחרים ולא תאפשר לנו להיראות כמו עוד אחת/אחד.

טיפים שחוסכים זמן וכסף ברכישת פריטי לבוש מיותרים ומלמדים איך לבנות תדמית מנצחת עם מלתחה מעודכנת ומתוחכמת שלא תהפוך אותנו לעוד קורבן של טרנד אופנה כזה או אחר, בעזרת שילובים נכונים והתאמת בגדים ואביזרים המותאמים למבנה גופנו ולאשיותינו.

אפקט שטוח

אי אפשר להראות כמו כישלון, שלומפר, מוזנח ולא מטופח ו…למכור הצלחה?!

  • לא עובד במציאות! ולא עובר מסך.
  • יוצר מיד משבר אינטגריטי וחוסר אמינות!
  • הציבור לא מטומטם והציבור לא קונה!

צפירת הרגעה

אף אחד ואף אחת מאיתנו לא מושלם/ת, גם דוגמניות לא מושלמות. הכל עניין של 'מודעות אישית' תוך הבלטת היתרונות מול טשטוש החסרונות בשאיפה לפרופורציות נכונות. זה כל הסוד.

 חלי לוגו

חלי בן דויד

יועצת תדמית אישית.